Zonguldak Enerji Kimlik Belgesi

Zonguldak Enerji Kimlik Belgesi

Zonguldak Enerji Kimlik Belgesi

Zonguldak enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli, Gökçebey, Kilimli, Kozlu, Merkez ilçelerinde de enerji kimlik belgesi düzenledik ve lisansımız tüm Türkiye içindir.

Zonguldak Isı Yalıtım Firmaları ve Enerji Kimlik Belgesi

Isı yalıtım enerji kaybını önlemek için yapı elemanlarının ısıyı az geçiren elemanlarla yapılması işlemidir. Mantolama ise eski bir yapının dış duvarlarından yalıtım malzemeleri ile sarılması işlemidir. Yeni yapılan binaların enerji kimlik belgesindeki enerji değerlerinin minimum C çıkması şartı olduğundan yapılar bu şekilde tasarlanıp yapılmaktadır. Ancak eski binaların duvarlarının yalıtımı için çözüm dıştan ısı yalıtımı yani mantolama yapmaktır.

Güneş Enerji Panelinin Getirileri

Güneş enerji panelleri bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Güneşin yüzyıllar boyu devam eden enerjisinden elektrik üretir. Ayrıca güneş enerjisinden sıcak su üreten güneş enerji panelleri ülkemiz ekonomisi ve temiz havanın korunması için bulunmuş mükemmel bir enerji temin yöntemidir. Güneş enerji paneli gibi yenilenebilir enerji kaynağı kullanan yapıların enerji kimlik belgesindeki enerji sınıfları daha yüksek çıkmaktadır. Ayrıca enerji kimlik belgesindeki sera gazı emisyonu da yüksek çıkmaktadır.

Sera gazı nedir? Sera gazı Emisyonu Nedir? Sera gazları nasıl azaltılır?

Karbon dioksit (CO2), Metan (CH4), Nitröz Oksit (N2O), Hidroflorür karbonlar (HFCs), Perfloro karbonlar (PFCs), Sülfürhekza florid (SF6) gibi gazlardır. Bu gazlar atmosferde ısı tutma özelliğine sahip bileşiklerdir. Bu gazlara sera gazı denilmektedir.

Sera gazı emisyonu da yukarıda belirtilen gaz bileşiklerinin atmosfere salınımını ifade etmektedir. Sera gazları genellikle yanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Güneş enerji panelinde sera gazı salınımı yoktur.

Sera Gazlarını azaltmak için alınması gereken önlemleri uygulamak yaşanılabilir bir çevre için olmazsa olmazımızdır. Sera gazlarını azaltmak için;

Yeşil alanların artırılması,

Sera gazı üreten yapıların ısı yalıtımı yapılması,

Araçların egzoz emisyonu ölçümlerinin yapılması ve sera gazlarını çok üreten araçların trafikten men edilmesi,

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı,

Filtreleme ile gazların atmosfere verilmeden tutulması,

Zonguldak’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, alış veriş merkezi, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Zonguldak ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Zonguldak ilinde eski binaların ise yaklaşık % 3’ü enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

 

 

31 Mart 2017
1.311 kez görüntülendi