Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Niğde Enerji Kimlik Belgesi

Niğde enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Altunhisar,  Bor,  Çamardı, Çiftlik,  Merkez, Ulukışla ilçelerinde de enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili lisanslı bir firmayız.

Niğde üç yüz elli bin nüfusa sahip Türkiyenin merkezinde kalan bir ilimizdir. İlin Aksaray, Kayseri, Adana ve Nevşehire komşu olması sebebiyle bir uğrak noktası durumundadır. Niğde halkının geçimi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. 15 Temmuz sonrası Ömer Halis Demir’in Niğdeli olması sebebiyle şehrin ismi daha sık anılmaktadır. Ayrıca Niğde Üniversitesi artık Ömer Halis Demir Üniversitesi olmuştur. Niğde bağ evleriyle de meşhurdur. Ayrıca Niğde Karanlık Köy diye bilinen Asbuzu köyünün düğünleri ile de meşhurdur. Niğde de gezilecek güzel yerler; Göllüdağ, Çiniligöl, Çımbar Vadisi, Porsuk Höyük, Tyana Ören Yeri,Kuşkaya Kaya Mezarları ve Sivas Uluğbey Camiindeki gibi akşam saatlerinde insan sureti çıkan Sungurbey camiidir.

Yapı Kullanma İzni Alırken Enerji Kimlik Belgesi İsteniyor

Yapı kullanma(iskan) belgesi, yapının inşaatının bittiği, bunun belediye tarafından onaylandığı ve yapıyı kullanmak için verilen ruhsattır. İskan belgesinin alınabilmesi için belediye tarafından onaylanmış projelere göre binanın yapılmış olması gerekmektedir.  2011 yılından sonra yapılan binalar iskan almak için belediyeye başvuru yaparken enerji kimlik belgesini de ibraz etmek gerekmektedir.

Tapuda Daire Ve Dükkanlar Alınıp Satılırken Bu Belge Şart

Mayıs 2017 yılından sonra enerji kimlik belgelerinin olup olmadığı tapuda gözükecek. Enerji kimlik belgesi olmayan binalardan daire ve dükkanlar satılamayacaktır.

Evin Değeri Bu Belge İle Tescillenecek

Bankaya kredi çekmek veya teminat almak isteyenler expertiz raporu düzenletmek zorundadır. Expertiz binaya gelip inceleme yaparken artık enerji kimlik belgelerine de bakacaktır. Enerji kimlik belgesindeki enerji sınıfına göre binaya not verilecektir.

Niğde’de Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Niğde ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Niğde ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.220 kez görüntülendi