Mersin Enerji Kimlik Belgesi

Mersin Enerji Kimlik Belgesi

Mersin Enerji Kimlik Belgesi

Mersin enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Mersin enerji kimlik belgesi faaliyetlerimiz Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar, Yenişehir ilçelerini de kapsamaktadır.

Mersin bir milyon sekiz yüz bin nüfusu ile bir kıyı şehridir. Şehrin bu kadar nüfusa sahip olmasının sebeplerine gelince, şehrin gelişen ekonomisi, sanayisi, turizm şehri olması ve iklimi en baş sırada gelmektedir. Mersin tarihi ile de ön plana çıkmaktadır. Mersinde bulunan Cennet ve Cehennem Mağaraları, Astım mağarası, Adam Kayalar, Mersin Marina, Tarsus Şelalesi, Şahmeran Hamamı ve Yedi Uyurlar mağarası en harika yerleridir. Portakalı en çok üreten Mersin de tarıma bağlı da bir ekonomisi bulunmaktadır. Mersin Üniversitesi Türkiye’nin sayılı üniversitelerindendir. Üniversite öğrencileri bu şehirde iş bulma imkânının çok olması sebebiyle hem okurken hem de okul bittikten sonra burada çalışmaktadır.

Yapı Denetim Ve İnşaatların Denetimi

Yapı denetim kanunu Türkiye’nin denetim mekanizması adına 2001 yılında adım atmış olduğu bir kanundur. Bu kanun sonrası yapılan inşaatların denetlenmesi için yapı denetim kuruluşları yetkilendirilmiştir. Yapı denetim firmaları inşaat başlamadan önce arsa sahipleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu fiyatlar üzerinden anlaşma yaparlar. Arsa sahibi adına inşaatı yapı denetimler denetlerken, müteahhit firma adına inşaatı Şantiye şefi denetler. Yapı denetim ücretini arsa sahibinden alırlar. Yapı denetim firmaları inşaatın tamamlanma yüzdesine göre hak ediş yaparlar. Hak edişler belediye tarafından onaylanır. İlgili belediye yapı denetim hak edişinin ödenmesi için ilgili mal müdürlüğüne emanet hesapta tutulan paranın yapı denetim firmasına ödenmesi için yazı yazar. % 100 hak ediş sırasında enerji kimlik belgesi istenen bir belgedir. Belgenin alınmaması durumunda yapı denetimin hak edişleri kabul edilmez. Mersin ilindeki yapı denetim firmalarının birkaçı; Akdeniz Piramit yapı denetim, Akdeniz Zirve yapı denetim, Erdem yapı denetim, Gülerler yapı denetim, Mıkyas Medine yapı denetim’dir.

Mevcut Binalara Enerji Kimlik Belgesi İçin Süre Verildi

2007 yılında çıkan 5627 sayılı enerji verimliliği kanununda yeni binaların enerji kimlik belgelerini hemen eski binaların ise 10 yıl süre içinde alınması gerektiğini açıkça yazmaktadır. Verilen süre 2 Mayıs’ta sona ermiş bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Olmayanlara Yaptırım Uygulanacak

Kanun sonrası zorunlu tutulan enerji kimlik belgesi olmayanlara bakanlık tarafından Tapu müdürlüklerine ”enerji kimlik belgesi olmayanların alım-satımın yapılmaması” şeklinde yazı 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle gidecektir. Bu sebeple enerji kimlik belgeleri bir an önce alınmalıdır.

Mersin’de Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Mersin ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Mersin ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.297 kez görüntülendi