Maraş Enerji Kimlik Belgesi

Maraş Enerji Kimlik Belgesi

Maraş Enerji Kimlik Belgesi

Kahraman Maraş’ta enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Maraş da Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dul Kadir Oğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, On İki Şubat, Pazarcık, Türkoğlu ilçeleri içinde enerji kimlik belgesi vermeye yetkiliyiz.

Maraş ili sonradan eklenen adıyla Kahraman Maraş, bir milyon yüz bin nüfusu ile Türkiye’nin yirminci büyük ilidir. Şehrin keçi sütünden yapılan doğal dondurmasının tadı insanların damağında kalmaktadır. Her gün Maraş’tan kolilerler dolusu dondurma başka şehirlere gönderilmektedir. Maraş’ta ekonomi sanayi ve tarıma bağlıdır. Kahraman Maraş sütçü İmam üniversitesinden doğan ekonomi Maraştaki inşaat sektörünü hızlandırmaktadır. Maraş’ın, Eshab-ı Kehf Külliyesi ve Camii, Kurhan ve Ceyhan Köprüsü gezilip görülmesi gereken en önemli yerleridir.

Isı Yalıtım Hakkında

Isı yalıtımı 2005’den sonra Türkiye’nin gündemine oturmuş enerji tasarrufu için olmazsa olmaz bir durumdur. Isı yalıtımı ekonomik, doğal dengeyi koruma adına atılmış en önemli adımdır. Isı yalıtımı sonrası daha az yakıt tüketilmektedir. Yakıtın az tüketilmesi sera gazı gibi zararlı gazların salınımını azaltmaktadır. Bu da doğal yaşamı korumak için yapılması gereken önemli tedbirlerdendir.

Isı yalıtım neden önemlidir?

Hem ülkemize hem de konut bazlı düşündüğümüzde gayrimenkul sahibine kazandırdığı tasarruflar ile ülkemizin ekonomisini artırmaktadır. Ayrıca mantolama sonrası yakıt tüketimi azaldığı için sera gazı salınımı azalacak ve ülkemiz daha yaşanılabilir bir ülke konumuna gelecektir.

Isı yalıtım teşvikleri

Isı yalıtımını teşvik amaçlı ilerleyen yıllarda enerji kimlik belgelerindeki enerji sınıflarına göre doğalgazı ve elektriği daha ucuza alacakları öngörülmektedir. Ayrıca emlak vergisi ile çöp vergisini de daha az ödeyecekleri şu anda gündem oluşturmaktadır

Isı yalıtım maliyeti

Isı yalıtımın maliyeti kullanılan malzemenin markasının mantolama kalınlığına göre değişmektedir. Mantolama m2 birim fiyatları 40-60 TL arasında değişmektedir. Ayrıca mantolama yaptıranlar yağmur suyu borularını değiştirmekte, pencere ön mermeri (denizlikleri) değiştirmektedir. Çatı oluklarını yeniletmektedirler. Daire başına mantolama ve bu diğer işler için 5.000 ila 6.000 lira gibi bir rakam tutmaktadır.

Maraş’ta Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, alış veriş merkezi, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Maraş ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Maraş ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.022 kez görüntülendi