Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Kütahya Enerji Kimlik Belgesi

Kütahya enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Kütahya da Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Merkez, Pazarlar, Simav, Şaphane, Tavşanlı ilçeleri içinde lisanslandırılmış yetkili bir firmayız.

Kütahya beş yüz yetmiş bin nüfusu ile Türkiye’nin otuz yedinci ilidir. Kütahya’nın esas geçim kaynağı tarım ve madenciliktir. Osmanlı Devletinden kalan kültür mirası ile Kütahya da halen çinicilik devam edip bu kültürün kaybolup gitmemesi için mücadele devam etmektedir. Kütahya’nın doğal ve tarihi güzellikleri, Domaniç Ormanları, Aizona Antik Kenti, Dönenler Mevlevi hanesi, silindir mimarisi ile değişik Kütahya kalesi ve Mızıkçamıdır. Kütahya’daki devlet üniversitesi Dumlupınar Üniversitesidir. Dumlupınar Üniversitesi bilim anlamında yapmış olduğu buluş ve ilerlemelerle birçok ödüle layık görülmüştür.

Enerji Kimlik Belgesinin Amacı

Enerji kimlik belgesi uygulamasına 2011 yılında geçilmiştir. Enerji kimlik belgesinin amacı her yapının enerji sınıfını belirlemek ve bu enerji sınıflarına göre yapıları kategorize etmektir. Yapılarının enerji tasarrufu için önlem alanlar daha yüksek enerji sınıfına sahip olacaktır. Enerji kimlik belgesi uygulamasındaki asıl amaç enerji tasarrufunu teşvik etmektir. Zira ilerleyen yıllarda enerji sınıfı yüksek binaların elektrik ve doğal gazı daha ucuza alacakları, emlak ve çöp vergisini daha az ödeyecekleri öngörülmektedir. Daha az vergi ödemek ve faturalarını azaltmak için bilinçli apartman yönetimleri, bina maliklerini toplayıp ısı yalıtım kararı almaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Almayanlar

Enerji kimlik belgesi 2007 yılından beri zorunludur. Ancak şu ana kadar belgesi olmayan mevcut binalar için bir yaptırım söz konusu değildir. Yeni binalar için yaptırım başladı bile. Enerji kimlik belgesi olmayan yapılar iskan alamıyor. Ama bu durum olmayacağı anlamına gelmez ve şöyle ki 2 Mayıs 2017 enerji kimlik belgesi almayanlar için son tarihtir. Bu tarihten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptırımlarını gündeme getirecek. Tapu da enerji kimlik belgesi olamayanların satışı olmayacaktır.

Isı Yalıtım Zorunluluğu

Isı yalıtım yaptırmak mecburi değildir. Zorunlu olan enerji kimlik belgesidir. Halkımız şu anda ısı yalıtımı zorunlu olarak biliyor. Çünkü mantolama firmaları 2017 yılına kadar mantolama şart şeklinde reklam yapmalarından ve halkı yanlış yönlendirmelerinden kaynaklanan bir durumdur. Ancak yakıt tasarrufu için yapılması gerekmektedir. Isı yalıtım yaptıranların enerji tüketimi azalarak düşük fatura ödeyeceklerdir. Paraları ceplerinde kalacaktır.

Tasarruflu Ampul Kullanımı

Kompakt florasan halk diliyle tasarruflu ampul kullanımı aydınlatma anlamında elektrik enerjisi tüketimini azaltmaktadır. Hem uzun ömürlü olması hem de elektrik tüketiminin az olmasında dolayı bir tercih sebebidir. Şu an ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak Türkiye’nin %80’i konutlarda kompakt florasan kullanmaktadır.

Kütahya’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, alış veriş merkezi, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Kütahya ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Kütahya ilinde eski binaların ise yaklaşık % 3’ü enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
8.468 kez görüntülendi