Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Kocaeli Enerji Kimlik Belgesi

Kocaeli enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Baş iskele, Çayır ova, Darıca, Derince, Dil ovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Kar tepe, Körfez ilçelerinde enerji kimlik belgesi düzenledik, halen de faaliyetimiz devam etmektedir.

Kocaeli bir milyon sekiz yüz bin nüfusu ile Türkiye’nin onuncu büyük ilidir.  Kocaeli’nin ekonomisi sanayi ağırlıklıdır. Kocaeli dış ticaret hacminin yüzde on üçünü karşılamaktadır. Kocaeli sanayisinde dış sermayedarların payı büyüktür. Kocaeli’nin doğal ve tarihi güzelliklerinden bahsedecek olursak, Sapanca Gölü, Kar tepe, Baş kayalar Tabiat Parkı, Ballı kayalar Kanyonu’dur. Kocaeli’ndeki üniversiteler, Kocaeli Üniversitesi ile Gebze Üniversitesidir. Kocaeli’ndeki öğrenci sayısı seksen binin üzerindedir. Kocaeli’nde üniversite mezunları Kocaeli’nde kalarak buradaki üretime destek sağlamaktadırlar.

Enerji Sınıflandırması Neye Göre Yapılmaktadır?

Enerji sınıflandırması, yapının ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma için tükettiği elektrik ve doğal gaz miktarına bağlı olarak yapılmaktadır. Ayrıca bu tüketilen enerjinin ne kadarının yenilebilir olduğu ve tüketim sonucu ortaya çıkan sera gazı emisyonu da etkili olmaktadır. Az enerji tüketen binalar daha yüksek enerji sınıfına sahip olmaktadır. Bu da ısı yalıtım ile mümkündür. Mayıs 2017 öncesi ısı yalıtım yaptırın enerji kimlik belgenizi alın tapuda veya elektrik doğal gaz aboneliğinde problem yaşamayın.

Binalar Neden Enerji Kimlik Belgesi almak Zorunda?

Türkiye de enerji anlamında çok önemli kararların alındığı ülke ekonomisini ve hane halkını düşünen 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ile 2007 yılı bir devrim niteliğindedir. Enerji tasarrufu ve enerji israfının önüne geçmek için merkezi sistem kullanımı, pay ölçerlerin kullanımı ve enerji kimlik belgesi zorunluğu getirilmiştir. Mevcut binalara enerji kimlik belgesi almaları için verilen 10 yıl süre bu sene doluyor. Enerji kimlik belgesi uygulamasındaki amaç enerji sınıfı yüksek ve enerji sınıfı düşük binalar arasında bir ayrım yapmaktır.

Yenilenebilir Enerji Kullanımı

Yenilenebilir enerji yani konutlar için güneş enerji paneli kullanımı sürekli artmaktadır. Güneşin yüzyıllar boyu süregelen enerjisini kazanca çevirmek en mantıklı düşüncedir. Güneş enerjisi ile sera gazı salınımı azalmakta ve daha yaşanılabilir bir dünya oluşmaktadır.

Kocaeli’nde Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, alış veriş merkezi, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Kocaeli ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Kocaeli ilinde eski binaların ise yaklaşık % 3’ ü enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.132 kez görüntülendi