Kırşehir Enerji Kimlik Belgesi

Kırşehir Enerji Kimlik Belgesi

Kırşehir Enerji Kimlik Belgesi

Kırşehir enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Kırşehir de Akçakent, Akpınat, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman, Merkez ve Mucur ilçelerinde de enerji kimlik belgesi referanslarımız bulunmaktadır.

Kırşehir iki yüz otuz bin nüfusa sahip bir bozkır ilimizdir. Kırşehir adını ünlü saz sanatçısı Neşet Ertaş ile duyurmuştur. Ayrıca ahiliğin ve ahilik anlayışının devam ettiği şehrimizdir. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi de adını buradan almaktadır. Kırşehir buram buram tarih kokan bir ilimizdir. Kırşehir’de Mucur Yeraltı Şehri, Ahi Evran Camii, Türk Büyükleri Anıtı, Aşıkpaşa Yatırı, Seyfe Gölü Kırşehire gidildiği zaman mutlaka gidilmesi gereken gerlerdir.

Kırşehir Mantolama Isı yalıtım Hizmetleri

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ilimizdir. İç Anadolu’nun yaz ve kış aylarındaki sıcaklık değişiminden dolayı yapıların ısı yalıtımı yaptırması zorunlu hale gelmiştir. Isı yalıtımının hem konut bazlı etkisi hem de ülkemize kattığı değeri bilenler ısı yalıtımını yaptırdı bile. Şimdilerde ise insanlar yalıtım sonrası gelen doğalgaz fiyatlarını duyunca akın akın mantolama firmalarına başvuru yapmaktadırlar. Isı yalıtım sektörü çok büyüdü ve ilerleyen yıllarda daha da büyüyecektir. Taleplerin artması mantolama fiyatlarını değiştirmedi. Mantolamanın m2 birim fiyatı 40-60 lira arasında kullanılan malzemenin markası ve kalınlığına göre değişmektedir. Şu anda en çok kullanılan mantolama malzemeleri Filli Boya, Weber, Panelsan, Knauf, Marshall’dır. Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken husus ısı iletim katsayılarının düşük olmasıdır. Bir ürün marka diye aynı özellikteki ürüne kıyasla % 40 fazla ücret ödemeye gerek yoktur.

Isı yalıtımın Faydaları

Isı yalıtımın hem ülkemize hem de konut sahibine faydasını anlatmak için bir örnek verecek olursak; kış aylarında 300 TL doğalgaz faturası gelen bir haneye yalıtım sonrası 180 TL fatura geldiğini düşündüğümüzde 6 ayda 720 TL gibi tasarruf sağlanmış olacaktır. Türkiye doğalgaz da ve elektrik de dışa bağımlı bir ülke olduğundan doğalgaz ithalatı azalacak ve dolayısıyla cari açık azalıp ülke ekonomisi daha da büyüyecektir.

Enerji Kimlik Belgesinin Zorunluluğu

Enerji kimlik belgesi 2007 yılında resmi gazete de yayınlanan 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ile zorunlu hele gelmiştir. Türkiye de şu ana kadar 600.000 yapı enerji kimlik belgesini almış bulunmaktadır.

Merkezi Sistem Binalarda Pay Ölçerler

2007 yılında yayınlanan 5627 sayılı enerji verimliliği kanununa göre yeni yapılan ve 2000 m2 üzerinde kullanıma alanına sahip her bina merkezi sistem kazan kullanmak zorundadır.

2007 yılından önce yapılmış binalarda da kazan sistemi mevcuttu ancak faturalar daire sayısına bölünüp ödenmekteydi. Bu adaletsiz sistemi kaldırmak ve her konutun kullandığı kadar yakıt ücreti ödemesi için pay ölçerler hayatımıza girmiştir. Ölçümler yıllık aylık ve ya isteğe göre de yapılmaktadır.

Kırşehir’de Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Kırşehir ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Kırşehir ilinde eski binaların ise yaklaşık % 3’ü enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

 

26 Mart 2017
1.098 kez görüntülendi