Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Kırıkkale Enerji Kimlik Belgesi

Kırıkkale enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Merkez, Sulakyurt, Yahşihan ilçelerinin tamamında enerji kimlik belgesi referanslarımız bulunmaktadır.

Kırıkkale nüfusu iki yüz yetmiş bin civarındadır. Kırıkkale Ankara’ya yetmiş kilometre gibi kısa bir mesafede bulunması sebebiyle Ankara’nın bir ilçesi gibidir. Kırıkkale bu sebeple fazla gelişmemiştir. Kırıkkale silah fabrikası Kırıkkale’nin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Kırıkkale’nin doğal ve tarihi güzellikleri, Sulu mağara, Hasandede Camii ve Türbesi, Ceritkale Kaya Mezarları ile Koçubaba Camii ve Türbesidir. Kırıkkale Üniversitesi bilim ve teknoloji bakımından diğer üniversitelere kıyasla oldukça iyidir. Kırıkkale’nin üniversite öğrenci sayısı otuz bindir. Kırıkkale Üniversitesinin doluluk oranı yüzde doksan sekiz olması bunun bir göstergesidir.

Kırıkkale Isı Yalıtım Sektörü

Kırıkkale, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ilimizdir. İç Anadolu’nun yaz ve kış aylarındaki sıcaklık değişiminden dolayı yapıların ısı yalıtımı yaptırması zorunlu hale gelmiştir. Isı yalıtımının hem konut bazlı etkisi hem de ülkemize kattığı değeri bilenler ısı yalıtımını yaptırdı bile. Şimdilerde ise insanlar yalıtım sonrası gelen doğalgaz fiyatlarını duyunca akın akın mantolama firmalarına başvuru yapmaktadırlar. Isı yalıtım sektörü çok büyüdü ve ilerleyen yıllarda daha da büyüyecektir. Taleplerin artması mantolama fiyatlarını değiştirmedi. Mantolamanın m2 birim fiyatı 40-60 lira arasında kullanılan malzemenin markası ve kalınlığına göre değişmektedir. Şu anda en çok kullanılan mantolama malzemeleri Filli Boya, Weber, Panelsan, Knauf, Marshall’dır. Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken husus ısı iletim katsayılarının düşük olmasıdır. Bir ürün marka diye aynı özellikteki ürüne kıyasla % 40 fazla ücret ödemeye gerek yoktur.

Isı yalıtım Öncesi Ve Sonrası

Isı yalıtım öncesini ve sonrasını kıyasladığımızda yalıtıma ödenen ücret gayrimenkulun değerinin üzerine eklenmektedir. Diyelim ki evinizin değeri şu an 115.000 TL yalıtıma verilen ücret 5.000 TL dairenizin satış fiyatı artık 120.000 TL olmuş demektir. Ayrıca mantolamaya ödenen ücret kendini 8-10 yıl arasında amorti etmektedir.

Enerji Kayıpları Nerden olur?

Enerji kayıplarının %30-40’ı dış duvarlardan %25-30’u pencere ve dışa açılan kapılardan, %25-30’u çatıdan olmaktadır.

Enerji Kayıplarını Önleme?

Dış duvarlardaki enerji kayıplarını önlemek için mantolama yapılmalıdır. Çatıdaki enerji kayıplarını önlemek için çatıya cam yünü serilmelidir. Pencere ve kapılardaki enerji kayıplarını önlemek için pvc takılmalıdır.

Kırıkkale’de Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Kırıkkale ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Kırıkkale ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.412 kez görüntülendi