Güneş Enerji Panelleri

Güneş Enerji Panelleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisi ile binalar kendi elektriğini ve sıcak suyunu üretebilir hale gelecek.

Bina çatılarına, dış cephesine ya da binanın otopark gibi ortak alanlarına kurulabilecek sistem sadece kurulum maliyeti ile sürekli elektrik enerjisi elde etme imkanı sunuyor.

Yurt dışından ithal edilen güneş enerji panelleri ve hücreleri Türkiye de birleştiriliyor. Zamanla beklentimiz Türkiye’de üretilebilir hale gelmesi.Türkiye enerji açığını kapatmak ve yurt dışına enerji için para çıkışını önlemekte kararlı. Bu amaç doğrultusunda atılan ilk adım enerji kimlik belgesi zorunluluğudur.

Enerji kimlik belgeleri ile Türkiye’nin enerji haritasının çıkarılması hedefleniyor. Zamanla konut satışında olmazsa olmaz evraklar arasına girecek bu belge gayrimenkulün değerini iyi ya da kötü olarak etkileyecek. Alıcı ve satıcı arasında evin değeri bir nevi bu belge ile fiyatlandırılacak.

Ekb belgesi için mantolama zorunluluğu yok. Isı yalıtım yaptırılması Türkiye’nin enerji notunu yukarı değerlere taşıyacaktır.

Zorunlu deprem sigortası mahiyetinde olan enerji kimlik belgesi ile mühendislere de enerji anlamında çalışma kapısı açılmış oluyor.

Enerji kimlik belgenizin olup olmadığını adres kodu (uavt kodu) ile sorgulamanız mümkün. Enerji kimlik belgesi sorgulama işlemleri buradan yapılabilir.

27 Aralık 2017
986 kez görüntülendi