Ev Kimliği-Enerji Kimliği

Ev Kimliği-Enerji Kimliği

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak nasıl ki herkesin kimliği var ise artık her binanın enerji kimliği olmak zorunda. 5627 sayılı kanun ile zorunluluk haline gelen enerji kimlik belgesi olmaksızın gayrimenkulun satış ve kiralama işlemleri yapılamayacaktır.

Aslında uygulama 2011 yılı itibariyle başlamış bulunmaktadır. İskan alan her yeni bina bu belge ile belediyeye başvuru yapmak zorunda. Hatta yeni binalarda işlemler biraz daha sıkı yürütülüyor. Yeni bina ekb alabilmek için en az C sınıfı düzeyinde enerji performansı göstermek zorunda.

Eski bina enerji kimlik belgesi için yapılabilecek bir şey yok. Isı yalıtım zorunlu değil, iskan olması zorunlu değil sadece enerji kimlik belgesi zorunlu.

Ev kimliği daire ve dükkanların satışında istenilen bir belgedir. Enerji kimliği de denilen bu belge binaların enerji tüketimi ile enerji verimliliği ölçülerek oluşturulan bir belgedir.

Enerji kimlik belgesi almak için Rav Mühendislik firmasının uzman enerji kimlik belgesi mühendisleri ile danışma imkanınız mevcut.

Rav Mühendislik olarak Ankara’nın tüm belediyelerine bağlı binalara enerji kimlik belgesi düzenlemiş bulunmaktayız.

13 Ağustos 2017
457 kez görüntülendi