Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Erzurum Enerji Kimlik Belgesi

Erzurum apartman yöneticileri Enerji kimlik belgelerini Rav Mühendislikten alıyor, kazançlı çıkıyor. Sorunsuz enerji kimlik belgesi için Rav Mühendislik eşi benzeri bulunmaz tek firmadır.

Erzurum da Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Yakutiye ilçelerinde de enerji kimlik belgesi düzenledik, düzenlemeye de devam ediyoruz.

Erzurum Isı Yalıtımı Hakkında

Erzurum ve Kars Türkiye’nin kışı en soğuk geçiren şehirlerimizdendir. Şehirdeki evlerin tamamı daha doğalgaz sistemine geçmemiştir. Isı yalıtım yaptırmak zorunluluk haline gelmiştir. Bölgede ısı yalıtım sektörü de hızla değer kazanmaktadır. Isı yalıtım sektöründe faaliyet gösteren firmaların birkaçı; Buzdağı İnşaat, Koşumlar İnşaat, Sade İnşaat’tır.

Tek Bir Daire veya Dükkân için Enerji Kimlik Belgesi(EKB)  Alınır Mı?

Tek bir daire için enerji kimlik belgesi alınır. Ancak 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu belgenin yapının tamamı için alınmasını zorunlu kılmaktadır. Dükkânlar da bu kategoriye girmektedir.

Enerji kimlik Belgelerini (EKB) Hangi Bakanlık Onaylar? Onay süreci Nasıl İşliyor?

Enerji kimlik belgesinin onay ve denetleme işleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmiştir. Bakanlık yapılan Enerji Kimlik Belgelerini Bep.tr sistemi üzerinden onaylamaktadır. Sistem üzerinden onaylanması ile enerji kimlik belgelerinin hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi(EKB)  Ne Zamana Kadar Alınmalıdır?

Enerji kimlik belgeleri hemen alınmalıdır. Çünkü yasal zorunluluk 2007 yılında başlamıştır. Sadece şu an için enerji kimlik belgesi olmayanlar için bir yaptırım yoktur.

Enerji kimlik belgesini erken alan avantajlı.

Enerji kimlik belgesi alanların yüzdesi mevcut binalar için %10 civarındadır. Zaten yeni binalar bu belgeyi iskân başvurunda hatta bazı belediyeler %100 yapı denetim hak edişinde istemektedirler. Erken almanın fiyat ve zaman kazanma anlamında avantajları mevcuttur.

Erzurum’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Kasım 2016 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 440.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Erzurum ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Erzurum ilinde eski binaların ise yaklaşık % 3’ü enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.182 kez görüntülendi