Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir 

Enerji kimlik belgesi yapıların asgari enerji tüketim miktarının ölçüldüğü ve ısıtma, soğutma,havalandırma,sıcak su ve aydınlatma için tüketilen enerji miktarının verimine göre yapılara enerji sınıfı ile sera gazı emisyon sınıfının verildiği, 5627 sayılı kanun gereği tüm yapıların almakla zorunlu olduğu bir belgedir.

Ekb, ev kimliği, enerji kimliği, yalıtım belgesi, ısı yalıtım belgesi de denebilen enerji kimlik belgesi zorunluluğu Mayıs 2017 de başlıyordu. Ancak enerji kimlik belgesi zorunluluğu 2020 yılına ertelendi. Çünkü eski bina enerji kimlik belgesi veren firmalar Türkiye’de sadece 35 tanedir.

Enerji kimlik belgesi firması olabilmek için Enerji Bakanlığı’ndan lisans almak gerekli. Yeni yönetmeliğe göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da alınabilen lisans ile firma sayısı artırılacak ve vatandaş daha bilinçli hale getirilecektir.

Enerji kimlik belgesi alanların sayısının henüz %10 larda olmasının sebebi ise vatandaşın yanlış bilgilendirilmesidir. Isı yalıtım zorunlu olarak bilinmektedir. Isı yalıtım yaptırmayanlar ve yaptıramayanlar bu ekb yi alamayacaklarını düşünmektedirler.

Isı yalıtımı eski binalarda zorunlu değildir. Sadece yeni yapılan binaların mevcut ısı yalıtım yönetmeliğine göre yapılması şart.

Akla gelen soru şu. Isı yalıtımı yapılmadan alınan enerji kimlik belgesi ne işe yarar.

Belge üzerinde bulunan bina enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olabilmektedir. Sınıfı etkileyen binanın verimidir. Kötü binalar en az G iyi binalar en fazla A sınıfı olabilmektedir. İlerleyen zamanlarda enerjiyi verimli kullanmak için emlak vergisi ile enerji birim fiyatları binanın enerji sınıfına göre biçilecektir.

Enerji kimlik belgesi firmaları mutlaka Bakanlık yetkili olmalıdır.

 

18 Ağustos 2017
556 kez görüntülendi