Enerji Kimlik Belgesi Nedir

Enerji Kimlik Belgesi Nedir

Enerji kimlik belgesi nedir sorusuna detaylı bir açıklama aşağıda yapılmıştır.

Enerji kimlik belgesi binaların enerji tüketiminin verimlilik hesabına göre düzenlenmiş halidir. Enerji kimlik belgesinde enerji sınıfları mevcut olup bu sınıflar A, B, C şeklindedir. Enerji verimliliği esasına göre sera gazı emisyonuna ( kirli gaz) da sınıf verilen belge ile Türkiye’nin enerji haritası çıkarılacaktır. Bina enerjisini ne kadar verimli kullanıyor ise o kadar yüksek sınıf alacaktır.

Kanuna ilişkin yönetmeliğin 25. Madde 15. Fıkrasında Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır.” ibaresi bulunmaktadır.

Enerji kimlik belgesinin alınmasından bina yönetimleri sorumludur. EKB belgesi ile daire satışları mümkün, belge olmaksızın daire satışı mümkün olmayacaktır.

Enerji kimlik belgesi almak için AKÇALI Enerji A.Ş. gibi bir enerji verimliliği danışmanlık kuruluşuna başvuru yapmalısınız. Kuruluşa bağlı çalışan mühendislere yönetici veya bina maliklerinden biri eşlik etmek zorundadır.Belgenin hazırlanması yaklaşık 1 haftayı bulmaktadır.

Enerji kimlik belgesi alınırken dikkat edilmesi gerekenler;

-Enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisans almak zorundadır.

-Uzman mühendislerin binayı kapsamlı bir şekilde incelemesi gerekmektedir.

-Ekb belgesi sertifika numarasından sorgulanmalıdır.

-Mutlaka imzalı olmalı ve fatura alınmalıdır.( Fatura olmaksızın alınan ekb belgesinin şikayet halinde hiçbir geçerliliği olmayacaktır.)

-Beptr 2 ye göre bep buy yazılımında yapılmış 3 sayfalık belge olmalıdır.

 

11 Aralık 2017
1.425 kez görüntülendi