Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar

Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu gereğince tüm binalara zorunlu kılınmıştır. Peki enerji kimlik belgesi nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi firmaları ve kuruluşları

Ekb belgesi bakanlıkça yetkili kuruluşlar tarafından verilmektedir.Enerji kimlik belgesi düzenleyen mühendisin mutlaka beptr2 oryantasyon eğitimine katılması gerekiyor.Bu eğitimde mühendislere enerji performansı hesabının eğitimi verilmektedir.

Belge binanın enerji verimliliğini ve sera gazı emisyonunu gösteren bir unsurdur.

Enerji kimlik belgesi almak için kat maliklerinden birisinin Akçalı Enerji’ye başvuru yapması ile süreç başlar. Akçalı Enerji A.Ş. bünyesindeki mühendisler binaya giderek inceleme yaparlar. Binada yapılabilecek küçük veya büyük ölçekli değişikliklerin ekb belgesine etkisi anlatılır. Bu değişiklikler binanın enerji sınıfını yükseltecek maliyeti düşük veya yüksek değişikliklerdir.

Kat maliklerinin enerji verimini artıracak değişikliklere verecekleri karar doğrultusunda enerji kimlik belgesi hazırlanır.

Enerji kimlik belgesi ne işe yarar?

Enerji kimlik belgesinin avantajları daire alım ve satımında karşımıza çıkıyor. Enerji kimlik belgesi tapu satışında ve kiralamasında istenecektir aksi takdirde alım satım gibi işlemleri yapan tapu memuru suç işlemiş olmaktadır.

Ayrıca Akçalı Enerji’nin mühendislerinin önerdiği enerji verimliliği teklifleri ile bina da enerji tasarrufu tedbirleri uygulanmış olmaktadır.

Silsile yoluyla ülke geneline yayılacak olan enerji verimliliği ile ülkemiz sadece verimlilikten %15 enerji kazancı sağlamayı planlıyor.

Bina enerji sınıfına göre elektrik ve doğal gaz gibi enerji alımında indirim uygulanması da öngörüler arasında.

Ekb, ısı yalıtım belgesi, elektrik kimlik belgesi, ısı ihtiyacı belgesi,mantolama belgesi, enerjisa belgesi, enerji verimlilik belgesi ile de duyduğumuz isimlerin tamamı aslında enerji kimlik belgesine aittir.

30 Aralık 2017
1.818 kez görüntülendi