Elazığ Enerji Kimlik Belgesi

Elazığ Enerji Kimlik Belgesi

Elazığ Enerji Kimlik Belgesi

Elazığ enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Elazığ da Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Merkez, Palu, Sivrice ilçeleri içinde enerji kimlik belgesi düzenlemeye lisanslandırılmış bir firmayız.

Elazığ nüfusu ilçeler dahil 574.304 ( 2015 ) olup Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Tarihi MÖ 12. YY dayanmaktadır. Ekonomisinde tarım madencilik ve sanayi ön plandadır. Çeşitli etkinlikleri halk oyunları yemekleri ve tarihi mekanları içinde barındıran bir ilimizdir. Keban barajı, Cip barajı, Harput Antik kenti, Harput Kalesi, Hazarbaba Kayak Merkezi önemli tarihi ve turizm yerleridir. Fırat Üniversitesi Elazığ daki tek üniversitedir.

Enerji Kimlik Belgesi İçin Isı Yalıtım Zorunlu mu?

Enerji kimlik belgesi için ısı yalıtım yaptırmak zorunlu değildir. Ama ısı yalıtımı(mantolama) yaptırmak, pvc pencere kullanmak, tasarruflu ampul kullanmak, çatı yalıtımı yaptırmak yapının enerji sınıfını yükselten etkenlerdir.

Enerji Kimlik Belgesini Erken Almanın Faydaları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesini erken almanın öncelikle fiyatı bakımından fayda sağlayacağını dile getirmek isteriz. Ayrıca belgeyi almak için binanın karar verme süreci, enerji kimlik belgesi ücretinin toplanması, projelerin alınması başvuru süreci ve belgenin hazırlanması (2-3 gün) toplamda 10-15 günü bulmaktadır. Gayrimenkulünü 2 Mayıstan sonra satmak isteyenler ya bu süreci bekleyecekler ya da bu süreyi kısaltmak için gayrimenkulunu sattıktan sonra hiçbir işine yaramayacak enerji kimlik belgesinin ücretinin tamamını kendileri ödeyerek enerji kimlik belgesini alacaklardır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Zaman Zorunludur?

Enerji kimlik belgesi zorunluluğu başlamış bulunmaktadır. 2 Mayıs 2017’den sonra da 5627 sayılı kanunun yaptırımları başlayacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Olmayanlar Ne Yapacak?

Enerji kimlik belgesi olmayanlar alım-satım ve kiralama öncesi bu enerji kimlik belgesi almak zorundadırlar. Enerji kimlik belgesi alınması zorunlu olmayan İstisna durumlar vardır. Sitemizden bu istisna durumlara ulaşabilirsiniz.

Elazığ’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Elazığ ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Elazığ ilinde eski binaların ise yaklaşık % 5’i enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

26 Mart 2017
1.059 kez görüntülendi