Deprem Testi Ankara

Deprem Testi Ankara

Ankara’da yaşam çok eskilerde başlamıştır. Ancak Ankara’ya yerleşim Meclisin açılması ve Bakanlıkların kurulmasıyla artmıştır. Yapılan binaların büyük çoğunluğu imara uygun ve projelendirilmiştir.

Ankara’da bulunan binaların çoğu betonarme veya yığmadır. Yığma binalar 1970 lere kadar devam etmiştir. Sonrasında karma binalar ve 1980 lerden sonra betonarme binalar yapılmaya başlanmıştır.

Ankara’nın 7 büyük ilçesi bulunmaktadır.

Çankaya ilçesi Ankara’nın en eski yerleşim yeridir. Emek, Bahçelievler, Cebeci mahallelerinde yapılan binalar en eski yapılardır ve  büyük çoğunluğu 1960 larda 1970 lerde yapılmış yığma binalardır.

Altındağ ilçesi de Ankara’nın eski yerleşim yerlerindendir. Ulus civarındaki yapılar bunun bir örneği konumundadır.

Keçiören ilçesinde hem eski hem de zamanla yapılan binalar mevcuttur. Güçlükaya Mah. Adnan Menderes Mah. Tepebaşı Mah. de 1960 yıllarında yapılan yığma binalar bulunmaktadır. Ufuktepe, Atapark, Bağlum gibi semtlerde 2000 sonrası yapılan yapılar mevcuttur.

Mamak ilçesinde de hem eski hem de zamanla yapılan binalar mevcuttur. Saimekadın, Balkiraz,Aşık Veysel mahallelerinde yığma binalar bulunmaktadır. Ancak Karaağaç mahallesinde yeni yapılaşma halen devam etmektedir.

Yenimahalle ilçesinde de hem eski hem de zamanla yapılan binalar mevcuttur. Demetevler 1970 lerde yapılmış yüksek katlı binaların olduğu bir muhittir. Şentepe gibi mahallelerde halen yapılaşma söz konusudur.

Sincan ve Etimesgut ilçelerinde de hem yeni hem de eski yapıların olduğundan söz etmek mümkün.

Ankara deprem testi yapılması gereken birçok binayı bünyesinde barındırmaktadır. Uzmanlarca yığma her binanın test edilmesi gerekir. Ayrıca betonarme binalardan;

-Hazır beton kullanılmayanlar,

-2002 öncesi yapı denetimce denetlenmeyenler,

-Kolon veya kiriş kesilenler, çokça duvar kırılan binalar,

-Proje dışı kat fazlası, kat yüksekliği değişikliği,

-Mimari projeye ve statik projeye uygun olmayan binalar,

-Bodrum katlarında rutubet olan binalar,

-Büyük çatlağı olan binaların deprem testlerinin yaptırması uzmanlarca yaptırılması önerilmektedir. Deprem dayanıklılık test ölçümlerinin ücreti daire başı 250 lira ile 750 lira arasındadır. Test yaptırarak emin olabilir ya da önlem alabilirsiniz. Firmamız Çankaya deprem testi, Keçiören deprem testi, Mamak deprem testi, Altındağ deprem testi, Yenimahalle deprem testi, Sincan deprem  testi, Etimesgut deprem testi yapmıştır.

Deprem testi fiyatı almak ve deprem testi ne kadar öğrenmek için 0312 381 00 18 nolu telefondan destek alınız.

 

13 Kasım 2020
925 kez görüntülendi