Bursa Enerji Kimlik Belgesi

Bursa Enerji Kimlik Belgesi

Bursa Enerji Kimlik Belgesi

Bursa enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Büyükorhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Orhaneli, Orhangazi, Osmangazi, Yenişehir, Yıldırım ilçeleri içinde enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili bir firmayız.

Bursa ilçeler dahil nüfusu 2.842.547 ( 2015 ) olan en büyük dördüncü ilimizdir. 2016 yılında yılın da yaşanılabilir şehirler sıralamasında Dünyada 28. Türkiye de ise 1. Sırada yer almıştır. Bursa otomotiv, gıda, makine, tekstil ve mobilya sanayisinde ülkede önemli bir yere sahiptir. Kültürel olarak 2014 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak tescil edilmiştir. MÖ 4000 li yıllardan günümüze yerleşim olduğu Bursa da çeşitli medeniyetler yaşamış Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yeri ve Başkenti olmuştur. Saymakla bitiremeyeceğimiz Sanat, Kültür  bakımından önemli bir yer tutan Bursa Uludağ, Ulubat gölü , Somuncu Baba Türbesi , Ulu Camii , Bursa Kalesi ve saymakla bitmeyen milli parkları doğal mekanları kaleleri tekkeleri camileri türbeleri camileri medreseleri müzeleri hanları kaplıcaları köprüleri ve  surlarıyla Cennet köşesi bir ilimizdir.

Bursa Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi olmak üzere iki adet üniversitesi bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Zamana Kadar Zorunlu?

Enerji kimlik belgesinin yeni binalar için iskan başvurunda almak ve ilgili belediyeye sunmak zorundadır. Eski binalar ise bu belgeyi en geç 2 Mayıs 2017 tarihine kadar almak zorundadır.

Enerji Kimlik Belgesi almayanların cezası nedir?

Enerji kimlik belgesi almayanlara maddi bir ceza şu an için gündemde değil. Ancak alım satım ve kiralama işlemleri enerji kimlik belgesi olmadan yapılamayacaktır. Dairesini ve ya dükkanını acil satması gereken kişiler tapuya gittiklerinde bu belge isteneceğinden bina yönetiminin toplanmaya çağıracaktır, enerji kimlik belgesinin alınmasını gündeme getirecektir, ücretin toplanması ve belgelerin bize ulaştırılıp belgenin çıkması en kısa 10-15 günü bulacaktır. Bu süre zarfında emlak alıcısı beklemeyebilir.

Ya da binanın tamamının ödemesi gereken ücreti gayrimenkulünü sattıktan sonra hiçbir işine yaramayacağını bile bile kendisi ödeyecektir.

Enerji kimlik belgesi fiyatları 2 Mayıstan sonra kesinlikle artacaktır.

Enerji Kimlik Belgesindeki Enerji Sınıfları Nelerdir?

Yeni binaların minimum C Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi alması zorunludur. A,B ve C sınıfı belge alabilmek için yapıda kullanılan malzeme seçimi buna göre yapılmalıdır. Mevcut ya da eski bina diye tabir ettiğimiz binaların ise A,B,C,D,E,F ve en son sınıf olan G sınıfı belge alabilmeleri mümkündür.

Bursa’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Bursa ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Bursa ilinde eski binaların ise yaklaşık % 5’i enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

 

26 Mart 2017
784 kez görüntülendi