Bingöl Enerji Kimlik Belgesi

Bingöl Enerji Kimlik Belgesi

Bingöl Enerji Kimlik Belgesi

Bingölde enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz.

Bingöl’ün Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Merkez, Solhan, Yayladere, Yedisu ilçelerinde de enerji kimlik belgesi konusunda yetkiliyiz

Bingöl ilçeler dahil nüfusu 267.184 ( 2015 ) tür. Ülkenin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılığa dayanmaktadır. Faaliyete geçen hava alanı ile sanayi alanında da gelişmeler göstermektedir. Zengin bir geçmişe sahip olan Bingöl geçmişte pek çok uygarlığı bünyesinde barındırmıştır. M.Ö 4000 – 5000 yıllarından günümüze kadar barındırdığı uygarlıklardan dolayı tarih kokan bir ilimizdir. Kral Kızı Kalesi, Sentarius Kalesi, Çır Şelalesi, İçmeler, Mesire yerleri, Ata Park, Kiğı Kalesi, Kiğı Camii, Mürsel Paşa Anıtı, Türbeler ve Mağaraları ile yerli ve yabancı turistlere tarihi yaşatmaktadır. 2007 Yılından bu güne Bingöl Üniversitesi ildeki tek üniversitedir.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu

5627 sayılı enerji verimliliği kanunu özetle yapıların daha az enerji tüketmesini ve daha az sera gazı salınımını sağlamak amacıyla Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda çıkan bir yasadır.  Kanunun tamamına ulaşmak için Resmi gazeteye bakabilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/05/20070502-2.htm

Enerji Karnesi Nedir?

Enerji Karnesi yani enerji Kimlik Belgesi yapıların enerji ısıtma, soğutma, aydınlatma ve havalandırma için tüketilen enerji miktarını belirtir. Ayrıca sera gazı salınımını ve yenilebilir enerji kullanımını gösteren bir belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi Olmadan Kiralama Olmayacak Mı?

5627 sayılı enerji verimliliği kanununda enerji kimlik belgesi olmayan yapılardaki dükkan ve dairelerin alım-satım ve kiralama işlemleri gerçekleştirilmeyecektir.

Bingöl’de Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Bingöl ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Bingöl ilinde eski binaların ise yaklaşık %1 ‘i enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

 

26 Mart 2017
708 kez görüntülendi