Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Aydın Enerji Kimlik Belgesi

Aydın enerji kimlik belgesi almak artık çok basit 0312 381 00 18 nolu telefonu arayabilir ya da ravmuhendislik.com sitesinden online başvuru yapabilirsiniz. Hızlı, doğru hesaplama ve uygun fiyat için binlerce yapı sahibinin yaptığı gibi sizde Rav Mühendisliğe güvenebilirsiniz. Aydın ilinin nüfusu ilçeler dahil 1.053.506 dır.  Ege Bölgesi’nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir. Ege Denizi’ne kıyısı vardır. Didim ve Kuşadası Türkiye’nin iki önemli turizm merkeziyle turizm potansiyeli yüksek bir ildir.  Aydın, Türkiye’nin ilk demiryolu kurulan şehridir.

Aydın; çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Antik Çağda Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerdir. Bugünkü Aydın, Tralles Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, 8. yüzyılda Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır. Aydınoğulları zamanında şehrin adı Aydın Güzelhisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır. 1811’de İzmir, Saruhan (Manisa), Menteşe (Muğla), Antalya, Isparta sancaklarını kapsayan eyaletin merkezi oldu. Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında Aydın müstakil vilayet olmuştur.

Tarihi Yerleri; Afrodisias, Harpasa, Apollon Tapınağı, Alabanda (Araphisar),  Alinda, Gerga, Magnesia, Ahi Bayram(Ahi İbrahim) Türbesi, Mastaura, Cihanoğlu Kulesi, Bey Camii, Cihanoğlu Camii, Çiftlik Türbesi, Kurşunlu Manastırı, Güvercinada Kalesi, Nysa, Beyler Kulesi (Donduran Kalesi), Tralleis, Körteke Kalesi, Ahmet Gazi Camii, Arpaz Kalesi, Milet, İlyas Bey Camii, Koçarlı Cihanzade Mustafa Camii, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Üveys Paşa Camii, Ramazan Paşa Camii

Adnan Menderes Üniversitesi, 1992 yılında Aydın’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Aydın ilindeki tek üniversitedir.

Yapı Denetim ve Enerji Kimlik Belgesi

2001 yılında çıkan yapı denetim kanunu sonrası yapıların inşaat halindeyken denetlenmesi yapı denetim kuruluşlarına devredilmiştir. Yapıların kaba ve ince işlerinden bütünüyle yapı denetimler sorumludur. Yapı denetimler inşaatı yapılacak yerin arsa sahipleri ile sözleşme imzalayarak yapı inşaat ruhsatı alırlar. İnşaatın ilerleme oranına bağlı olarak hakkediş yaparlar. %100 hakediş yapılırken belediyeler Enerji Kimlik Belgesini istemektedirler.

Enerji Verimliliği Kanunu Nedir?

5627 sayılı enerji verimliliği kanunudur.2 Mayıs 2007 yılında yürürlüğe girmiştir.

İşyerleri Enerji Kimlik belgesi Alacak mı?

Enerji kimlik belgesi olmayan binalardaki dükkân ve daireler satılamayacak kiraya verilemeyecektir. Kesinlikle dükkânların bulunduğu binalar Enerji Kimlik Belgesi’ni almak zorundadır.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Aydın’daki bir yapının Enerji kimlik belgesini almak için firmamıza telefon edebilir veya www.ravmuhendislik.com  adresine online başvuru yapabilirsiniz.

Aydın da Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar ilçelerinde de enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmayız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan enerji kimlik belgeleri kargo ile en geç 1 hafta içinde elinizde olur.

Aydın’da Enerji Kimlik Belgesi Alanların Sayısı

Ocak 2017 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 600.000 enerji kimlik belgesi düzenlenmiştir. Düzenlenen bu enerji kimlik belgeleri, konut, avm, rezidans, ofis, okul, hastane, otel ve müstakil konutları kapsamaktadır.

Aydın ilinde yeni binaların(2011 sonrası yapılan yapılar) tamamı enerji kimlik belgelerini almıştır.

Aydın ilinde eski binaların ise yaklaşık % 2’si enerji kimlik belgelerini almıştır.

 

 

26 Mart 2017
827 kez görüntülendi